piątek, 28 lutego 2020

Jesteśmy bezpieczni w sieci - Ślązak w sieci


Dziś podczas kolejnych zajęć z cyklu "Jesteśmy bezpieczni w sieci", uczestniczyliśmy w teatrzyku kukiełkowym, opowiadanym przez p. Mariolkę w gwarze śląskiej przygotowanym w oparciu krótką opowieść S. Ligonia pt. „Dioboł sie łożenił”. 
To krótkie i zabawne przedstawienie uświadomiło nam, iż nie ma znaczenia, gdzie mieszkamy, na Śląsku czy na Pomorzu, w Polsce czy też w innym kraju, gdyż wszyscy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa płynące z Internetu i, gdy z niego korzystamy, powinniśmy zawsze być czujni i uważni. 

Podczas tych zajęć zobaczyliśmy także dwie kolejne bajki z cyklu "Owce w sieci" pt.:
„Zabawa w śnieżki” - teraz już wiemy, że nie wszystko to co wydaje nam się zabawne i śmieszne w Internecie, w rzeczywistości jest śmieszne. Nie wolno umieszczać w Internecie zdjęć i filmików bez zgody osób na nich widniejących. Gdy znajdziemy w Internecie zdjęcia, bądź filmy wyśmiewające/poniżające innych, mimo iż wydają się zabawne, od razu informujemy osoby dorosłe i nie przesyłamy ich dalej.
„Fajerwerki” -  wiemy, że nie możemy sami robić tego co znaleźliśmy w Internecie z umieszczoną dokładną instrukcją wykonania. Jeśli coś bardzo nam się podoba i chcemy spróbować, najpierw musimy poprosić kogoś dorosłego o pomoc.

Po zakończonych zajęciach uzupełniliśmy nasz kodeks i ubraliśmy owieczkę:)
































środa, 26 lutego 2020

BCK - Nuda nie jest taka zła. O emocjach.

Dziś wybraliśmy się do Bytomskiego Centrum Kultury na kolejne zajęcia tym razem tematem były emocje.





wtorek, 25 lutego 2020

Jesteśmy bezpieczni w sieci - Inny nie znaczy gorszy


Dziś podczas kolejnych zajęć z cyklu "Jesteśmy bezpieczni w sieci", staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytanie "Czy inny znaczy gorszy?" Czy to, że nie mamy najnowszej komórki, najdroższego komputera, bądź to że wyglądamy inaczej, czy to z uwagi na pochodzenie i kolor skóry, czy też na fakt że inaczej się ubieramy, mamy inny styl, bądź zwyczajnie nie stać nas na najmodniejsze ubrania sprawia że jesteśmy gorsi i daje prawo innym by traktowali nas gorzej? - Wszyscy zgodnym chórem stwierdziliśmy, że każdy z nas jest inny, ale przez to wyjątkowy!!! i że każdy z nas ma takie same prawa.

Podczas zajęć obejrzeliśmy dwie bajeczki pt. : 
„Białe owce” - dowiedzieliśmy się z niej, że nie wszystko co czytamy, oglądamy bądź słyszymy w Internecie jest prawdą! Nim uwierzymy sprawdźmy bądź spytajmy dorosłych. 
„Drugi brzeg" - dowiedzieliśmy się, iż nie jest ważne to czy mamy najlepszy telefon/komputer, czy też najmodniejsze ubranie, ważne jest to jacy jesteśmy.

Po zakończonych zajęciach uzupełniliśmy nasz kodeks i ubraliśmy owieczkę:)















piątek, 21 lutego 2020

Ufoludki;)

Dziś mieliśmy kosmiczne zajęcia, zobaczcie sami ile ufoludków wylądowało w naszej sali.




Jesteśmy Bezpieczni w sieci - Przyjaciele w sieci

Dziś kolejne zajęcia z cyklu "Jesteśmy bezpieczni w sieci", tym razem rozmawialiśmy o przyjaźni, o tym kim jest prawdziwy przyjaciel, dowiedzieliśmy się również dlaczego warto mieć go obok siebie. Poznaliśmy również różnicę między realnym, a wirtualnym przyjacielem.
Podczas zajęć obejrzeliśmy trzy króciutkie bajeczki z cyklu „Owce w sieci”, które pozwoliły nam odkryć kolejne zagrożenia jakie niesie ze sobą "bycie w sieci".

Bajka pt. " „Tajemniczy przyjaciel” - zrozumieliśmy, że nie zawsze osoba z którą rozmawiamy online, a której osobiście nie znamy mówi o sobie prawdę, często podaje się za zupełnie kogoś innego chcąc zyskać nasze zaufanie, po to by wyrządzić nam krzywdę. Gdy prosi by zachowaliśmy cokolwiek w tajemnicy powinniśmy od razu poinformować o tym  dorosłych. (nie mamy sekretów przed rodzicami)

Bajka pt.: „Tysiąc przyjaciół” - przyjaciel wirtualny, a przyjaciel realny – w oparciu o bajkę poznaliśmy różnicę między realną, a wirtualną znajomością.

Bajka pt.: „Bal maskowy” - zrozumieliśmy, że w Internecie bardzo łatwo jest udawać kogoś kim się nie jest. Każdy może przybrać dowolną maskę i kłamać. Dlatego też nie powinniśmy wierzyć we wszystko co przeczytamy i zobaczymy, bo w rzeczywistości może to wyglądać zupełnie inaczej.

Dzisiaj mieliśmy także okazję sami spróbować stać się "wirtualnymi przyjaciółmi" i udawać kogoś zupełnie innego, włożyliśmy przebrania i okazało się, że bardzo łatwo jest kogoś zmylić. --> Koledzy rozpoznali nas tylko i wyłącznie po głosie, bądź po fragmentach naszego ubrania, które gdzieniegdzie prześwitywały.  

Następnie wykorzystując kłębek włóczki stworzyliśmy bezpieczną sieć. Zobaczyliśmy jak to jest i co się dzieje, gdy do naszej sieci przyłącza się obca osoba.  

Na koniec zajęć uzupełniliśmy nasz kodeks oraz dokleiliśmy do owieczki sporo płatków kosmetycznych, gdyż świetnie się bawiliśmy.